Çin’in Ay planları: Aktarım uydusu yörüngeye yerleşti

AA

Çin, Ay’daki keşif faaliyetini gelecek yıllarda da sürdürmeyi planlıyor. Bu kapsamda, “Çang’ı 6″nın ardından, 2026’da Ay’ın güney kutbunda keşif yapmak üzere “Çang’ı 7” ve 2027’de “Çang’ı 8” görevleri planlanıyor.

Ülke, 2030’larda Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi, Uluslararası Ay Araştırma Üssü kurarak daha ileri keşif faaliyetlerine zemin hazırlamayı hedefliyor.

Yeni aktarım uydusu fırlatıldı

Çin Ulusal İdaresi (CNSA), “Çüeçiao-2” (Saksağan Köprüsü-2) uydusunun 112 saatlik yolcuğun ardından, Ay’a 440 kilometre kala gerçekleştirdiği fren manevrasının ardından yörüngeye girdiğini açıkladı.

Açıklamada, uydunun sonraki aşamada irtifa ve eğiminin ayarlanarak eliptik yörüngedeki planlanan konumuna yerleşeceği kaydedildi.

Çüeçiao-2 Uydusu, 20 Mart’ta Long March-8 taşıyıcı roketiyle, Haynan Adası’ndaki Vınçang Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştı.

Çin Uzay Teknolojisi Akademisi (CAST) tarafından geliştirilen uydu, CAST2000 uydu platformunun iskeleti üzerine inşa edildi.

Yaklaşık 1,2 ton ağırlığındaki uydunun, biri Ay’daki keşif araçlarıyla iletişim, diğeri ise Dünya’ya veri aktarımı işlevini yerine getiren 4,2 ve 0,6 metre çaplarında iki parabolik anteni bulunuyor.

Yeni fırlatılan uydunun, öncelikle bu yıl Ay’ın karanlık yüzünden kaya ve toprak örnekleri toplamak üzere gönderilmesi planlanan “Çang’ı 6” keşif aracının iletişimini sağlaması amaçlanıyor. Uydu, daha sonra diğer keşif görevlerinde de kullanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x