Samsung’tan, Galaxy S25 için beklenmedik hamle!

Samsung’un Galaxy S25 serisi ile ilgili telefonun pahalı olmasını engellemek için planları var. Samsung, Galaxy S25, S25 Plus ve S25 Ultra olmak üzere en az üç yeni üst düzey yeni akıllı telefon modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Şimdiye kadar söylentiler Samsung’un Galaxy S23 modellerinde olduğu gibi yalnızca tek bir çipe güvendiği konusunda hemfikirdi. Ancak Samsung, Galaxy S25 serilerinde fiyat politikası yüzünden Qualcomm çiplerinden vazgeçebilir. İşte detaylar…

Exynos mu Qualcomm mu? Samsung, Galaxy S25 serilerinde hangi çipi kullanacak?

Samsung, Galaxy S25 serisinde yalnızca Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 4 çipini kullanacağına dair söylentilere rağmen, Exynos çiplerini geri getirmek için büyük bir çaba harcıyor. Exynos çiplerinin üretiminde bazı sorunlar yaşanmış ve üretim verimliliği düşük kalmıştı. Ancak Samsung, bu sorunları çözmek ve üretim verimliliğini yüzde 60 seviyelerine çıkarmak için çalışıyor.

Samsung şu anda bu hedeften kilometrelerce uzakta, dolayısıyla Galaxy S25 serisinde Qualcomm çipleri kullanılması bekleniyor. Ancak Samsung bunu kabul etmek istemiyor ve SamMobile’a göre çip üretiminden elde edilen verimi artırmak için umutsuzca çalışıyor. Galaxy S25 akıllı telefonlarda yeni bir Exynos çipinin kullanılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Çiplerin seri üretime geçebilmesi için bu oranın 2024’ün üçüncü çeyreği itibarıyla yüzde 60 olması gerekiyor. Samsung Exynos çipini tüm S25 modellerinde mi, yoksa yalnızca Galaxy S25 ve S25 Plus’ta mı kullanacağı henüz bilinmiyor. Mevcut modellerden yalnızca Galaxy S24 Ultra’da Qualcomm çipi bulunuyor.

Snapdragon 8 Gen 4 çipinin, selefi Snapdragon 8 Gen 3’e göre çok daha pahalı olması bekleniyor. Bu durum, Samsung’un telefon fiyatlarını yükseltebilir. Ancak, Exynos çiplerinin kullanımıyla maliyetlerin kontrol altında tutulabileceği düşünülüyor. Bu, özellikle sıkı rekabetin yaşandığı akıllı telefon pazarında büyük bir avantaj sağlayabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Samsung’un bu stratejisi doğru mu? Exynos çiplerinin geri dönüşü sizce başarılı olur mu? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x